Torrent Kullanımı

1- Torrent nedir? Nasıl çalışır?
İsterseniz bildiğim kadarıyla “torrent nedir?” biraz ondan bahsedeyim. Torrent aslına bakarsanız ufak parçalara ayrılmış dosyaları gönderme ve alma şeklinde çalışır. Bir torrent’i download ederken başka bir kullanıcının gönderdiği bilgileri alır ve sizde aynı sırada sizde yüklü bilgileri başka birinin bilgisayarına gönderirsiniz. Torrent’i ilk olarak oluşturan kişi bunu yaparken, torrent programı yardımıyla gönderilmesi istenen dosyayı bir sürü parçaya ayırır ( aşağıdaki resimde görebilirsiniz ). Bu şekilde ben torrent’i oluştururken ben 334 mb’lık dosyamı 84 küçük parçaya böldüm ve bunları tek tek gönderiyorum. Ne zamanki download etmeye çalışan kişi bu 84 parçanın tamamına sahip olur, o zaman download tamamlanır ve %100’e ulaşır. Bunun bir avantajı diğer download sitelerinde ( rapidshare, uploaded gibi siteler ) %100 tamamlanmadan eğer download’u sonlandırırsanız, bir sonraki denemenizde 0’dan indirmeye başlamak zorunda kalırsınız. Sebebi size büyük tek bir parçayı göndermesidir fakat torrent sisteminde parça parça download edildiği için %20 sini bugün indirip, kalan %80’inin download’una yarın devam edebilirsiniz. Dosyayı silmediğiniz sürece 0’dan başlamak zorunda değilsiniz.

Az önce yukarıda da bahsettiğim gibi torrent teknolojisi seed ve peer sistemi üzerinden çalışır ( türkçeleri hoşuma gitmiyo xD ). Seederlar dosyanın tamamına sahip olan fakat hala diğer download etmek isteyenlere yani peerlara bilgi gönderenlerdir.
Peer olarak download eden kişi kendi indirdiği parçaları aynı anda başka download eden kişilere de gönderiyor. Böylelikle herkes kendindeki parçayı bir başkasına gönderirken, olmayanları da bir başkasından indiriyor. Download hızını gönderen kişilerin çokluğu, gönderen kişinin gönderme hızı ve sizin download hızınız gibi etkenler belirleyecektir. Eğer download eden kişiler sürekli katılımda bulunursa gerçekten çok yüksek hızlarda dosya transferi gerçekleşebilir.
Bizim şuan sunduğumuz hizmet yani seedbox’ı 7/24 açık ve yüksek hızla seed yapan bir kişi olarak düşünebilirsiniz :) Yani sürekli size bilgi gönderecek biri olacak.
2- Download ve Kurulum
Piyasada bir çok torrent programı bulunuyor fakat ben utorrent ‘i kullanıyorum. Hepsi aynı kapıya çıkar :) Kurulumu çok basit ve sıkıntısızdır. Herhangi bir programı kurmayı biliyosanız, bunuda kolaylıkla yapabilirsiniz.
3- Dosyaları istediğiniz yere indirmek
Ben anlatımımı ingilizce versiyonu üzerinden yapacağım fakat türkçesi ile pek bir farkı yok. Ekran ne de olsa aynı :)
Aşağıdaki sayfalarda gördüğünüz kısımdan indirilen dosyaların taşınmasını istediğiniz klasör’ü seçebilirsiniz. Bu şekilde her seferinde tek tek taşımak zorunda kalmazsınız.
4- Download ve Upload hızlarını belirlemek
Windows kullanıcıları sayfanın sağ alt kısmında bulunan “U” işaretine sağ tıklayarak Download ve Upload hızlarına limit koyabilirler. Bu şekilde torrent’iniz inerken tüm internet hızınızın sadece ona kullanılmasını engellemiş olursunuz.


5- Batch ( toplu ) torrent dosyalarında sadece istediğiniz bir dosyayı indirmek
Bunu sürekli olarak batch dosyaları paylaştığım için özellikle anlatmak istedim. Bizim verdiğimiz 11 bölümlük bir batch dosyasından sadece 1 bölüm indirip diğerlerini indirmeyebilirsiniz. Bunu aşağıdaki resimlerde gösterildiği gibi yapabilirsiniz;
 • Batch dosyasını indirdiniz ve sistem download başladı. Sol alt tarafta “Files” isimli sekmeyi göreceksiniz. Oraya tıkladığınızda batch dosyanın içinde bulunan yani indirilecek tüm dosyaları görebileceksiniz.

 • Bu esnada aşağıda görünen tüm dosyalara "Priority" seçeneğiyle öncelik verebilir, "Don't Download" seçeneğiyle de istemediğiniz dosyaların indirilmemesini sağlayabilirsiniz.

 Bu güzel kılavuzu hazırladığı için Bolaykim'e teşekkür ederiz.

Yorum Gönderme

4 Yorumlar

 1. nyaa.se ya da nyaa.eu sitesine girilmiyor... bir sorun mu var acaba?

  YanıtlayınSil
 2. Evet nyaa iki gündür belirli aralıklarla mala bağlıyor. Onların yerine magnet linkleri etkedim onları kullanabilirsin.

  YanıtlayınSil
 3. Nyaa suan calisir durumda, oncelikle onu belirteyim. Anlatimda kullandiginiz siyah uzerine beyaz yazi goze hos gelmiyor ve okunmasi rahat degil. Bunun yerine beyaz uzerine siyah yaparak Arial veya ona benzer okunmasi kolay ve goz sagligina uygun bur font tercih ederseniz bizim icin daha kolay olur.

  YanıtlayınSil
 4. www.veteransubs.com

  Sen de artık bize buradan ulaşırsan, sana cevap vermemiz daha kolay olur. Bu blogu kullanmıyoruz artık.

  YanıtlayınSil