Genel Açıklamalar;


Şimdilik Japonya'nın da dahil olduğu Ragbi Birliği kurallarına göre genel açıklamalarda bulunmaya çalıştım. İlerleyen zamanlarda güncellemeler yapıp, varsa soruları da cevaplandırmaya çalışırız.

Her takımda 15'er oyuncu vardır ve bunlardan 8'i öncü (forward) (1'den 8'e kadar numaralandırılmış) ve 7'si de arkacıdır (back) (9'dan 15'e numaralandırılmış). 8 oyuncuya kadar kenarda oturtma hakkı mevcuttur. Forma numaraları 16'dan 23'e çeşitlilik gösterebilir. Oyuncular sahada tek bir mevkiyle sınırlandırılmazlar ancak genelde vücut tiplerine ve yeteneklerine göre bir veya iki mevkide uzmanlaşırlar. Üç mevki/pozisyonda uzmanlaşmış oyunculara "çok amaçlı oyuncu" denir.

- Scrum (oyun tekrar başlatılırken yapılan kümelenme) sekiz adet oyuncu içermelidir. Ön sıra (iki prop ve bir hooker), ikinci sıra (iki lock) ve arka sıra (iki flanker ve bir 8 numara).

- Scrum'ın dışında kalan oyuncular "arkacılar" (backs) olarak adlandırılır: Scrum-half, fly-half, iki merkez (center), iki kanat (wing) ve bir fullback.

- Öncülerin arkasında oynayan "arkacılar" genelde hafif yapılı ve hızlı oyunculardır. Başarılı tabir edilen arkacılar, pas ve şut atma konularda başarılı olmalıdır.

- Fullback'ler iyi savunmacı olmalı ve topa ayakla vurmayı becerebilmeli ve havaya dikilmiş/tekmelenmiş topu yakalayabilmelidir.

- Kanatlar genelde takımın en hızlı oyuncularıdır ve gollerin çoğunu atarlar.

- Merkezlerin (center) en önemli ofansif rolü gol atmaya çalışmak, savunma hattını yarmak ve kanatlara doğru şekilde topu aktarmaktır.

- Fly-half iyi bir top vurucu olabilir ve genelde arka hattı yönetir.

- Scrum-half topu öncülerden alır ve arkacılara olabildiğince düzgün şekilde topu aktarır. (Genelde topu aktardığı ilk kişi fly-half olur.)

- Öncüler scrum'larda ve line-out'larda top için çekişir. Normalde arkacılardan daha iri ve güçlüdürler.

- Prop'lar scrum'larda itme görevini üstlenirken, 

- Hooker'lar topu söküp almaya çalışırlar.

Lock'lar line-out'larda hooker'ın attığı topları yakalamaya uğraşır.

- Flanker'lar ve 8 numaralar öncüler kısmında tackle yapan ilk kişilerdir ve topu kazanma konusunda önemli bir rolleri vardır.